MTÜ AIK LIVONIA UUDISED
aasta 2001

16. oktoober 2001
Toimus MTÜ AIK Livonia üldkoosolek

Osa võttis 17 ühistu liiget, kohal viibis ka teisi huvilisi.
Päevakorras oli info projektist „Euroopa Kultuuriküla" ja Tšehhi sõidust; ajalehest „Saarde Sõnumid"; järgmise aasta plaanidest ning jooksvad küsimused.
Koosolekut juhatajas Kalle Kiipus, protokollis Eesi Kolla.

Kalle Kiipus rääkis kultuurikülade projekti käesoleva aasta ettevõtmistest ja järgmise aasta plaanidest. Hästi õnnestusid nii kevadine konverentsil käik, noortelaager kui ka suvine suursõit Tšehhi.
Oluline oleks osaleda ka novembrikonverentsil, kus arutletakse põllumajanduse teemadel. Osalejailt oodatakse ka sõnavõttu-ettekannet. Samuti jagab seal olulist infot 2002. a. plaanidest vastuvõtva maa - Itaalia - küla Pergine Valdarno.
Kuna tšehhid on lubanud meile osaliselt kompenseerida suursõidu transpordikulusid, siis oleks nende rahade eest võimalik käia konverentsil.
Kuna teisi soovijaid ei olnud, otsustati konverentsile lähetada Kalle Kiipus.

Ajalehte „Saarde Sõnumid" on senini välja andnud Ahti Seller FIE-na. Seoses mujale tööle asumisega ei ole see tal enam võimalik. Piirkonna huvides peaks ajaleht kindlasti ka edaspidi ilmuma, kasvõi harvemini. Kahju oleks järjepidevusel katkeda lasta.
Seetõttu tegi MTÜ juhatus koosolekule ettepaneku arutleda, kas ajalehte ei võiks välja anda meie ühing. A. Seller on nõus kujundama-küljendama, artiklite kogumise ja toimetamise ülesanne jääks ühingu teistele liikmetele.
Tuleks uurida odavamaid trükivõimalusi ja pöörduda toetuse taotlusega piirkonna omavalitsuste poole.
Täpsustada tulevad ajalehe nime jm. omandiküsimused.
Otsustati jätkata ajalehe „Saarde Sõnumid" väljaandmist MTÜ-ga, kui korralduslikud takistused on ületatud.

Järgmisel aastal jätkab MTÜ kultuurikülade projekti juhtimist ja selles osalemist. Itaalias toimuvad traditsioonilised konverentsid ja noortelaager, suvine suursõit on kohe peale jaanipäeva.
Osalejate nimed ja rahad oleks vaja kokku saada varakult, vähemalt kuu aega enne sõitu. Kui soovijaid on rohkem, otsustab loos. Varakult tuleb tellida ka transport.
Endiselt püüab hr. Bert Kisjes Hollandist saada euroraha „karavani" korraldamiseks. Kui asi positiivselt laheneb ja maailma pinged ei sega, siis võib „karavan" ka Kilingi-Nõmme jõuda ning meie inimesed selles osaleda. Korraldada tuleb „karavani" vastuvõtt, toitlustamine jm.

Heakorrakonkurss on plaanis ka järgmisel aastal, sellest tuleks juba varem teada anda, et osavõtjad teaksid pingutada.

Järgmise aasta tööplaani koostamiseks on oodatud kõik ettepanekud.

Koguti liikmemaksu.
Laekus 4 avaldust liikmeks astumiseks. Koos uute soovijatega on ühingul 27 liiget.

Juhatus on koos olnud septembris ja oktoobris. On arutatud eelarve täitmist, rahade kasutamist, toetustaotluste esitamist omavalitsustele, ruumi rentimist ja remontimist jm.

Koosolekul võeti nõuks korraldada jõululaat, eestvedajaks nimetati Maie Kiipus.

Pärast koosolekut algas Tšehhi reisigrupi muljeteõhtu, millest võttis osa üle 40 huvilise. Vaadati Ants Laigna videofilmi ning kaasatoodud fotosid. Laual oli rikkalik valik koduküpsetistest ja muust söödavast. Toas oli rahvast tihedamalt kui reisibussis.

6. september
Kilingi-Nõmme linna delegatsioon külastas 2001. aasta Euroopa Kultuuriküla

30. augustist 2. septembrini 2001. aasta Euroopa Kultuurikülas Bystres (Tšehhimaal) toimunud rahvusvahelisest sõprusfestivalist võttis osa ka Kilingi-Nõmme 48-liikmeline delegatsioon.
Festivali avaüritusel loeti ette Tšehhi Vabariigi presidendi Vaclav Haveli tervitus. Kuigi president oli varemalt lubanud ise kohale tulla, ei saanud ta seda kahjuks ootamatute teenistusülesannete tõttu teha.
Nii eesti- kui ingliskeelsete tervitussõnadega astus kilinginõmmelaste nimel üles MTÜ AIK Livonia juhatuse esimees Kalle Kiipus.
Eestimaad tutvustavas eeskavas esinesid meie noored rahvatantsijad ja rühmvõimlejad, kelle esinemine meeldis paljurahvuselisele publikule väga.
Rahvusvahelisel laadal osteti eestlastele eraldatud lett üsna kiirelt tühjaks meie mustast leivast ja Tallinna kiludest, hästi edenes ka kilinginõmmelaste käsitöö müük.
Külalislahke, sõbralik ja kaunis Tšehhimaa jättis soojad mälestused kõigi festivalil osalenute südameisse. Tore oli kohtuda ka sõprade ja tuttavatega Hollandist ning Prantsusmaalt, 1999. ja 2000. aasta kultuuriküladest.
Liikumise Euroopa Kultuuriküla koosseisu kuulub 11 küla erinevatest Euroopa riikidest: Tommerup Taanist, Wijk aan Zee Hollandist, Mellionnec Prantsusmaalt Bretagne'st, Pergino Valdarmo Itaaliast, Aldeburgh Suurbritanniast, Paxos Kreekast, Ströbeck Saksamaalt, Palkonya Hungarist, Porrua Hispaaniast, Bystre Tšehhist ja Kilingi-Nõmme Eestist. Projektiga on liitumas Kirchheimi küla Austriast.
Täpsemat informatsiooni saab Euroopa Kultuuriküla koduleheküljelt aadressil http://www.cultural-village.com.

29. august
Selgus 2001. aasta Kilingi-Nõmme kauneim kodu

Kilingi-Nõmmes tegutseva mittetulundusühingu Arengu- ja Innovatsioonikeskus Livonia (http://www.livonia.ee/mty) poolt algatatud ja korraldatud konkursi "Kaunis kodu" võitis Uuno Kallit, kes oma kaunilt kujundatud aia ja majaümbrusega on silma paistnud juba aastaid. Tasuks nähtud vaeva ja tehtud töö eest sai ta tasuta reisi Tðehhimaale, 2001. aasta Euroopa Kultuurikülas Bystres toimuvale rahvusvahelisele festivalile.
Hoolitseva suhtumisega oma kodusse paistsid teiste seast silma veel perekonnad Maddison ja Tuuling ning Virve Simson ja Aino Laaban. Kõik nad said lisaks tänukirjale MTÜ AIK Livonia poolt kingituseks ka sitkust ja visadust sümboliseerivad kadakaistikud.
Kokkuvõtteks võib öelda, et kilinginõmmelased on oma koduümbrusele üha rohkem hakanud tähelepanu pöörama. Räämas aedu ja majaümbrusi jääb aasta-aastalt aina vähemaks.
MTÜ AIK Livonia on säästva arengu põhimõtetest lähtuv mittetulundusühing, mis on ellu kutsutud piirkonna elu edendamiseks ja mitmekesistamiseks, elukeskkonna elamisväärsemaks muutmiseks, uute võimaluste tutvustamiseks ja levitamiseks, elanike eneseteadvuse ning teotahte suurendamiseks. Ühingu tegevus rajaneb liikmete omaalgatusel, ühiskondlikul tegevusel ja sõltumatusel. Ühingu asutajad on tihedalt seotud Euroopa Kultuurikülade projektiga (http://www.cultural-village.com).

6. august
Kilingi-Nõmme noored käisid Euroopa Kultuurikülas

Bystre – Euroopa Kultuuriküla 2001 – on väike küla Brno lähedal Tšehhis. Seal elab umbes 1700 inimest. On oma spordikool ja põhikool, kirik, kaks hotelli ja kolm restoraan-baari. Üks väike kaubamaja ja paar pisikest toidukauplust. Bystre asub looduslikult väga ilusas ja mägises paigas.

16.-26. juulil toimunud Euroopa Kultuuriküla noortelaagris esindasid Kilingi-Nõmmet ja kogu Eestit Siiri Schmidt, Maiken Schmidt, Madis Kullamaa, Madis Räästas ning Teet Kiipus. Eesti au kaitses ka bussijuht Ivar Sikk naabermaakonnast.
Laagrist võtsid osa veel Kreeka, Hollandi, Taani, Ungari, Prantsusmaa, Tšehhi ja Sloveenia noored.

10 päeva jooksul toimus palju huvitavid workshope: riidetrükk (blue print), batika, puu- ja sepatööd, kudumine, paberist kingituste valmistamine, korvi punumine ning keraamika. Kohal töötas ka pressigrupp, kes tegi kokkuvõtteid workshopides toimunust.
Õhtuti sai näha erinevate maade kultuuriprogramme, kus iga küla tutvustas oma maa tavasi ja kombeid. Ohtralt pakuti rahvustoite ja -jooke.

Külaliste jaoks oli elu tehtud väga mugavaks. Palju anti süüa. Tühja kõhtu tunnet ei tuntud hetkegi.
Spetsiaalselt laagrinoortele korraldas vastuvõtu Bystre linnapea.
Pakuti palju meelelahutust. Külastati kohalikku muusikafestivali, käidi mitmetel ekskursioonidel mägedes, kirikutes ja lossides, tutvustati ümberkaudseid vaatamisväärsusi ja linnasid.
Võimalik oli kasutada Internetti. Võimalust koju tervisi saata kasutasid aga vähesed, sest elu laagris oli kõigi jaoks nii põnev, et kodu peale polnud aega mõeldagi.

Meie õpetasime laagrikaaslastele Kaera-Jaani tantsu ja kolmnurkse mütsi laulu. Söögiks pakkusime neile kama ja kiluleiba.
Näib, et eestlased jätsid endast väga hea mulje, olime oma tegemistega alati esimeste hulgas. Eesti keeles õpiti MA ARMASTAN SIND ja TERE kiiresti selgeks. Kilingi-Nõmmet tutvustav stend oli väga populaarne, kuna seal rippus kilekott, kust sai võtta kommi. Kott tühjenes ruttu. Andsime Kilingi-Nõmme sümboolikaga kilekoti mälestuseks ka igale laagrikaaslasele. Sinna said nad siis koguda kõik oma workshopides valmistatud asjad.

Viimasel päeval toimus suur lahkumispidu, jagati aadresse ja muljeid. Lubati järgmiselgi aastal laagris kokku saada või siis lihtsalt sõpradele külla minna.

Reis Bystresse kestis kaks päeva. Ööbiti telkides bensiijaamade läheduses.
Sõit oli huvitav nii minnes kui tagasi tulles. Tagasiteel külastati Austria pealinna Viini ja Slovakkia pealinna Bratislavat. Nähti, kuidas veeuputus laastas Poola riiki.

Meie jäime laagri eluga väga rahule. Aitäh kõigile, kes selle reisi meie jaoks võimalikuks tegid!
(Sõidu organiseeris MTÜ AIK Livonia.)

Madis, Siiri, Maiken ja Madis

Vaata fotosid!

2. juulil
Toimus jalgrattamatk ümber Kilingi-Nõmme linna

Kolmapäeva, 20. juuni õhtupoolikul nähti siin ja seal Kilingi-Nõmme tänavatel ringi sõitmas umbes 20-liikmelist jalgratturitegruppi. Tegu oli mittetulundusühingu AIK Livonia poolt korraldatud jalgrattamatkaga, mille eesmärgiks tutvuda meie linnakese tänase olukorraga ning seda just keskkonnasõbralikkuse vaatenurgast vaadatuna.
Umbes kolme tunniga sõideti maha umbes üheksateist kilomeetrit, noorim osavõtja oli 5-aastane, vanim üle kümne korra vanem.
Rahule jäid matkaga kõik. Nähti paiku, kuhu tavaliselt ei satuta ja tõdeti, et elamiseks pole see väikelinn Kilingi-Nõmme sugugi halb koht. Inimesed on hakanud ennast ümbritsevale üha rohkem tähelepanu pöörama, oma kodusid ja koduümbrust kaunistama. Eks linnavalitsuski teeb, mida rahakott teha laseb.
Ehk räägitakse Kilingi-Nõmmest varsti jälle kui üha muinasjutulinnastuvast väikelinnast, kuhu tasub elama tulla?

18. mail
Kilingi-Nõmme delegatsioon käis Euroopa Kulruurikülas konverentsil

Euroopa KultuurikülaKäesoleva aasta Euroopa Kultuurikülaks on Bystre küla Tšehhi Vabariigist.
11.-13. mail Bystres toimunud konverentsist võttis osa ka Kilingi-Nõmme linna delegatsioon, kuhu kuulusid linnapea Aivar Õun, abilinnapea Kalle Song ning MTÜ AIK Livonia juhatuse liikmed Kalle Kiipus ja Ahti Seller.
Konverentsil anti informatsiooni jooksva aasta ürituste kohta, arutleti projekti Euroopa Kultuuriküla tulevikusuundade ja finantsplaanide üle, tegeleti jooksvate küsimustega. Projekti uueks liikmeks võeti üksmeelselt vastu Kirchheim'i küla Austriast.
Bystres korraldatakse sel aastal veel noortelaager (16.-26. juuli), suur festival, millest osa võtma kogunevd kõik projektiga seotud külad (30. august - 3. september) ning konverents, mille teemaks on maakultuuriga seonduvad probleemid (9.-11. november).

Foto: Euroopa Kultuuriküla 2001 – Bystre Tšehhi Vabariigist.

9. aprill
Toimus MTÜ AIK Livonia üldkoosolek

Koosolekust võttis osa 13 ühistu liiget, Maret Räästas ja Margus Räästas. Koosolekut juhatas Kalle Kiipus, protokollis Eesi Kolla.

1. Info ühingu juhatuse tegevusest.
Kalle Kiipus tutvustas koosolijaile MTÜ AIK Livonia juhatuse tegevust. Juhatus on pidanud 8 töökoosolekut, lahendanud esilekerkinud probleeme, kirjutanud 2 projekti AEFile. Neist üks leidis ka toetust ja meile eraldati 11 000 krooni konverentsile sõitmiseks. On arutatud Tšehhi konverentsi teese, BAPP'i toetuse kasutamist ja aasta tööplaani, korrastatud raamatupidamist.
Eesi Kolla andis aru rahade laekumisest ja kasutamisest.

2. 2001. a. tööplaani koostamine ja kinnitamine.
Aasta tööplaani tuleb lülitada eelkõige projekti Euroopa Kultuuriküla ettevõtmised, sest nende toimumise aeg ei sõltu meist. Ülejäänu osas on vaja arvestada kohaliku kultuurikalendriga, et üritused ajaliselt ei kattuks.
Linna suveüritustest andis infot Kilingi-Nõmme klubi juhataja Maret Räästas (jaanipäev, 30.juuni - vaimulik laulupäev, juulis - linna päev, 25. mai Rootsi laulukoor, 26. mai - suve avamine).

Vaeti juhatuse väljapakutud ideid ja tehti täiendusi.
Maikuu mõnel laupäeval, kui mätas juba kuivem, kavatseme teha rahvamatka ümber linna, et valmistada ette marsruut Euroopa Kultuurikülade karavanikülalistega läbimiseks. Matka ettevalmistuse võttis enda peale Kalle Kiipus. Osalema on kutsutud kõik. Kavatseme teha fotosid nii headest kui probleemsetest objektidest, koostada ringkäigust aruande ja esitada selle ka omavalitsustele.
Osa peaksid võtma ka valla- ja linnaametnikud, et viia teave otse volikogudesse.
Oma matkaga pöörame tähelepanu esinevatele puudustele ja teeme ettepanekuid olukorra parandamiseks. Lööme ka ise käed külge, nt. oja kallaste puhastamisel. Oja kaldale jalutusraja kujundamine on meie ammune unistus.

Tiiu Karu teeb ettepaneku kuulutada välja linna heakorra konkurss. Konkursi tulemused selguksid juuni keskel, võitjad saaksid osaleda Tšehhi sõidul.

Emadepäeval kavatseme lülituda lasteaia korraldatavasse perepäeva - pakume omaltpoolt peo mitmekesistamiseks nt. kodus valmistatud kooke, mida kohapeal saab osta. Müügitulust läheks sümboolne osa ka ühingule.
Samuti võiksid lapsed joonistada emadepäeva postkaarte ja neid peol müüa. Loomingut hindaks ka zürii.

Enne suurt suve jõuaks teha veel meenutusteõhtu Hollandi ja Prantsusmaa reisidest, vaadata videot ja vahetada fotosid. Prantsuse vein ja eesti pannkoogid oleksid asjakohased.
See meenutus oleks nagu karavani vastuvõtu sissejuhatuseks.

Suvel, enne Tšehhi sõitu, oleks sobiv teha ühinguliikmetele endist Liivimaad tutvustav paaripäevane sõit.
Marsruut võib viia ka mujale, nt. Peipsi äärde.

Sügisel korraldame avatud diskussiooni (rahvakoosoleku) teemal: kohalike omavalitsuste ühinemine, Euroopa Liidu poolt ja vastu vm teemal, mis sel hetkel rohkem päevakorras.
Diskussiooni taseme huvides tuleks kutsuda esinejaid, kes teemat hästi valdavad.

Aasta lõpetame toreda talvepeoga looduses.

Konkreetset kuupäevalist ajakava paika ei pandud, see täpsustub töö käigus.
Tööplaan otsustati kinnitada.

3. Projekti Euroopa Kultuuriküla tegemistest.
Maikuus Tšehhis toimuvale konverentsile sõidavad Kalle Kiipus ja Ahti Seller koos linnavalitsuse esindajatega.
Sõidukulud on lubanud kanda linnavalitsus.
Konverentsil peab Kalle Kiipus ettekande, milles ta esitab Kultuurikülade liikumise edasise tegevuse arendamiseks meiepoolsed ideed.

Noortelaagris osalemise meeskonna paneb kokku Madis Räästas.
Kohalesõiduks tuleb leida sobiv väikebuss.

4. Jooksvad küsimused.
Jooksva tööna koguti sisseastumis- ja liikmemaksu ja täiendati reisile soovijate nimekirja.
Kalle Kiipus rääkis ühingu infotoa ideest ja sobivate ruumide otsingust.
Arutati karavani vastuvõtuga seonduvat, nt. lava ja suveaia kaunistamiseks vajalikest lippudest ja embleemidest.

Euroopa Kultuurikülade projekti uudiseid

Kultuurikülasse11.-13. mail toimub Tšehhis Bystres projekti liikmesriikide esindajate konverents. Konverentsi põhiteemaks on projekti „Euroopa Kultuuriküla” tulevik Euroopa Liidu kontekstis. Kilingi-Nõmmest osaleb 3-4 inimest, nende seas ka Kilingi-Nõmme linnapea Aivar Õun. Sõitu organiseerib MTÜ AIK Livonia. Konverents on üheks projekti “Euroopa Kultuuriküla” raames tänavu toimuvatest üritustest. Konverentsist osavõtt on meile oluline, et olla võrdväärne partner teiste osalejate seas.

Suvel, 1. juunist 2. septembrini, korraldatakse kõigi maade osalusel 2,5 kuud kestev suur üleeuroopaline ringreis, mille käigus külastatakse ka kõiki projektis osalevaid külasid ja väikelinnu. Teekond algab Tšehhist Bystrest ja kulgeb läbi Slovakkia, Poola, Leedu, Läti, Eesti (Kilingi-Nõmme), Soome, Rootsi, Taani (Tommerup), Saksamaa (Ströbeck), Hollandi (Wijk aan Zee), Belgia, Inglismaa (Aldeburgh), Prantsusmaa (Mellionnec), Hispaania (Porrua), jälle Prantsusmaa, Itaalia (Pergine Valdarno), Kreeka (Paxos), Bulgaaria, Rumeenia, Ungari (Palkonya), Austria tagasi Bystresse.
Karavani (mis koosneb autobussist, väliköögist ja mõnest vajalikust väikeautost) rahvusvahelist liikmeskonda loodetakse hoida püsivalt 50 ringis ja et seltskond vahelduks, on soovitav osalejatel kaasa lüüa mitte rohkem kui 1-2 etappi (erandid on loomulikult lubatud). Reis on jagatud üheksaks osaks üheksa liitumiskohaga. Karavaniga saab liituda 1. juunil Prahas, 11. juunil Varssavis, 24. juunil Tallinnas (või päev varem Kilingi-Nõmmes), 8. juulil Hannoveris, 13. juulil Amsterdamis, 20. juulil Caen’is, 30. juulil Toulouse’is, 7. augustil Roomas ja 16. augustil Sofias. Ööbitakse telkides või kohalike elanike kodudes (projektis osalevates paikades).
Eestlastele maksab ringreisil osalemine 175 krooni päev. Reisisoovijatel palun pöörduda MTÜ AIK Livonia juhatuse poole e-postil livonia@livonia.ee või telefonidel 92 509 (Kalle Kiipus), 90 159 (Eesi Kolla), 056 455 426 (Ahti Seller). Infot leiab ka projekti Euroopa Kultuuriküla ametlikul koduleheküljel http://www.cultural-village.com.

16.-26. juulil toimub Bystres noorte suvelaager, mille üldteemaks on ümbritsev keskkond ja looduslikud elutingimused ning vaba aja sisustamine traditsionaalse käsitööga. Kõikidest osalejamaadest on kutsutud neli 15 kuni 20-aastast noort, kellel pole erilisi raskusi inglise keeles suhtlemisega. Laagris korraldatakse workshop’e, kohalikku elu-olu tutvustavaid ringkäike ja kõike muud, mis noortelaagris olemise huvitavaks teevad. Workshop’ides on kavas tutvustada keraamika, omatehtud paberi, metallitöötlemise, puidunikerdamise ja muude traditsiooniliste käsitööalade võimalusi. Osavõtu- ja reisimaksumust ei oska praegu veel öelda, kuid toetust üritame leida ka erinevatest fondidest. Noortelaagrisse sõidu organiseerimisega tegeleb Madis Räästas.

31. augustist kuni 2. septembrini toimub Bystres suur Euroopa Kultuuriküla festival, millest on osa võtma kutsutud kõik projektiga seotud külad korraga.

Novembrikuusse on planeeritud teine, aastat lõpetav konverents. Ka selle ürituse kohta anname teavet edaspidi.

5. veebruaril
Toimus MTÜ AIK Livonia üldkoosolek

Kehtestati ühingu sisseastumis- ja kuumaksud (25 ja 10 krooni), räägiti logost ja anti informatsiooni tegevusplaanidest. Ühingusse võeti vastu 6 uut liiget.

 

Uued uudised
Uudised 2003
Uudised 2002