Netileht.gif (10526 bytes)
Nr. 1, detsember 1997

Uudiseid Tihemetsast

Taluseltsi õppebaas

Tehnikumist on kujunemas Tihemetsa taluseltsi õppebaas. Selle koostöö eesotsas on seltsi esimees Vello Hanson ja õpetaja-konsulent Malle Kruusamägi. Alustati 20-tunnise raamatupidamiskursusega talumeestele. Lektoriks on tehnikumi õpetaja Irene Janter. 21. novembril oli tehnikumi raamatukogus Malle Kruusamägi loeng "Mullateadus ja väetamisõpetus". Koostöö jätkub.

Oli lastevanemate päev

Tehnikumi selle aasta I kursuse lastevanemate päev algas kohvilauas direktor Värdi Ernitsa tervitussõnadega. õppetöö korraldust ja tehnikumi tulevikuplaane tutvustas õppedirektor Tõnis Tammet. õppealajuhataja Maimu Metsla andis ülevaate esimese õppeperioodi tulemustest ja tõstis esile tublimatest tublimaid: Margus Linde, Moonika Lehismets, Ariana Mikiver, Ragne Pähn, Kaido Toompalu. Asedirektor Evald Tamsalu rääkis õppepraktikatest ja praktikabaasidest. Vaadati üle ühiselamud ja aeti neljasilmajuttu klassijuhatajate Juhan Posti ning Marje Kasega.

Kohale oli tulnud ligemale 50 vanemat esindamaks rohkem kui kolmandikku õppuritest. Kohal olid ka kunagised lõpetajad Alvar Pikkmets ja Uno Tärner, kelle pojad Jako ja Alar isa jälgedes astudes sügisel Tihemetsa õppima tulid.

Karl PETTAI


Uudiseid Talilt

Isadepäev

8. novembril tähistati Tali Seltsimajas suurt perepäeva - Isadepäeva. Tore on tõdeda, et on ka üks päev, mil pidupäev on isadel. ühe käe sõrmedel võib üles lugeda neid päevi, mil isad saavad hinge tõmmata ja veeta meeldiva päeva koos perega, mängida ja laulda nagu laps ning heita kõrvale argipäeva mured. Julgen kõigi eest öelda, et need hetked olid väga väärtuslikud just teie lastele.

Toredaks tegi selle päeva veel isade playbox ja lastelaulude konkurss, ei puudunud ka traditsiooniline laste etlusprogramm.

Kohvikõhtu

Tali Seltsimajas jätkuvad traditsioonilised peod ja kohvikõhtud. Seltsimaja on Tali rahvale üks küla keskpunkt, kus saab meeldivalt aega viita ja kohtuda sõpradega. Nii ka 15. novembril, kui toimus kohvikõhtu näidend-muusikaliga "Keeruline kosjajant". Saatjaansambliks oli kohalik bänd "U-Duur" ja näiteringis osalejad. Õhtu lõppes "U-Duuri" saatel tantsu ja mänguga.

Veel selle aasta üritustest

22. novembril toimus mardi- ja kadriball, kuhu oli kutsutud 20 põhikooli õpilased. Kuidas ja mis toimus, sellest järgmises lehes.

Detsembris toimub koolilaste jõulupidu e. maskiball.

Seltsimajas toimub jõulupidu ka täiskasvanutele, millised üllatused ootavad, sellest edaspidi.

A. KIVISTE


Lk. 2

Kilingi-Nõmmes on olemas tervisekasvatuse kabinet

Tööga on kabinet alustanud piirkonnaarsti dr. Endel Maddisoni eestvedamisel juba mõni aeg tagasi, piirkonna koolidele tervishoiualaste videote laenutamise ja elanike tervisliku seisundi kontrollimise näol (mõõdetakse vererõhku, suhkru ja kolesterooli sisaldust veres).

Tervisekabinet oli algselt planeeritud just kooli-õpilaste harimiseks, kuid nüüdseks on plaanid täienenud - edaspidi on kavas tervisealast teavet jagada nii noortele kui vanadele, haigetele ja tervetele piirkonna elanikele. Praegu saavad tervisekabineti abiga esmalt koolituse inimesed, kes edaspidi hakkavad harima teisi. Samuti saavad kabinetist laenata harivaid ja õpetlikke materjale (videod, trükised jm.) ümberkaudsete koolide õpetajad, lasteaia kasvatajad ja kohalikud arstid.

Nn. tervise-edenduse koolituse sarja esimene seminar toimus 21. novembril teemal "Eesti elanikkonna tervis ja selle edendamine". Seminari juhatas Eesti tervisekasvatuse keskuse direktor dr. Anu Kasmel.

Esimesed tervisekabinetid Eestis rajati Tartusse, Kärdlasse ja Rakverre. Neist esimene tegutseb juba kolmandat aastat.


Ilmast ja põllust

Kaasaegne ilmastik näitab oma iseloomu. Oktoober oli Eesti Meteoroloogiakeskuse kokkuvõtete järgi keskmisest külmem, kuu kolmas dekaad aga päris talvine: õhutemperatuuri näitas miinuskraadides ja suurel osal Eestist püsis lumi maas. Ida-Virumaal ulatus lumekihi paksus kuni 20 cm-ni (Tihemetsas 1-2 cm). Mullapind oli kohati külmunud juba 7.-8. ja 15.-18. oktoobri paiku, kuu lõpul lume all aga siiski enamasti sula. Taimede kasvuperioodi lõpp - ööpäeva keskmise õhutemperatuuri langemine alla +5 C - saabus mandri-Eestis 13.-15. oktoobri vahel (Tihemetsas 13. kp.), mis on kuni 2 nädalat varem tavalisest ja üle kolme nädala varem kui möödunud aastal. Taliviljade arenemine oli aeglane - niiskust jätkus küll piisavalt, aga soojust jäi vüheseks. Oraste kasv katkes ajuti juba 14.-18. oktoobri paiku, kolmandal dekaadil täielikult. Vabariigi vaatluspõldudel oli selleks ajaks jõudnud võrsuda rukkist 60 %, nisu vaid 30 % piires. Võrsumisenergia oli vühene - taime kohta tuli keskmiselt vaid 1-2 arenenut võrset. Nisuoras lüks talve alla suures osas tärkamise faasis. Võrsuda jõudsid septembri esimese kümnepäevaku taliviljakülvid: nii rukkisordid Vambo ja Kustro, kui nisusort Sirvinta. Kuu teises pooles külvatud rukis jõudis kolmelehefaasi, nisu vaid tärgata. Oraste seisundit loeti heaks, talvekindlust aga vüheseks. Oma osa on mängida liigniiskusel; novembri esimene pool on olnud väga sajune ja ajuti häirib puhkeolekut ülearu suur soojus. Viimastel päevadel on märgata murude rohetamist.

Ilmastiku kiire vaheldumine peegeldab Päikese aktiivsusest tingitud rahutusi ilmaruumis. Teadlased on märganud, et Päikesel toimuvad pursked häirivad Maa magnetvälja, mis omakorda annab tõuke mõne suurema madalrõhuala tekkeks ja liikumiseks. Selle tegevuse tagajärjed on silmaga nähtavad.

Ilmagraafik

Raskem on tabada ilmastiku muutuste ja inimtervise omavahelisi seoseid. Need väljenduvad igaühel isenäoliselt, sõltuvad paljudest asjaoludest. Mõningase ettekujutuse koormustest inimese organismile annab väike lõige umbes 3-päevase kestvusega õhurõhu kõigust. (vt. diagrammi alumist joont). Joonisel on noolega juhitud tühelepanu eriti ebapüsivale olukorrale (joon on jämedam või sakilisem), mille ajal eriti tervisehäiretega inimesed end halvasti või ebamääraselt tunnevad. Sellisel juhul tuleb olla rahulik, mitte hirmuda - varsti halb enesetunne hajub. Inimene on kohanemisvõimeline ja häiritus keskkonnas on mööduv nähtus.


 

Lk.1        Lk.2        Lk.3       Lk.4
Toimetaja Ahti Seller, ahti@kilingi.ee.
Kilingi-Nõmme