Saarde Sõnumid

Saarde kihelkonna veebileht

Nr. 3, aprill 1999


KooliuudisedKooliuudised

Väikelinna laulutähed

Paavo Ruzitš ning „Üks väike rõõm” nooremad laulutüdrukud Anni Tarvis, Edit Kalm, Mailis Jõgi, Maiken Schmidt, Liis Laigna, Piret Kullamaa, Liisi Soomann, Erge Einaleht, Triin Põder, Kadri Pais ja Liis Osipov särasid Tallinnas TV-3 laulukonkursil „TÄHTEDE LAUL`99”.Paavo võitis solistide arvestuses II koha, tüdrukud maitsesid võidurõõmu ansamblite klassis.

Rõõmsad

Sama saavutusega said piigad hakkama maakondlikul laulufestivalil „Koolicanto `99” Sindis. Laureaadiks gümnaasiumiealiste solistide seast tuli Evelin Adamson, Paavo Ruzitšile kuulus eriauhind. Meie noori laulutähti on varsti näha teleekraanil TV-3 vahendusel „TÄHTEDE LAULU” lõppkontserdil.

Margit Schmidt

Foto: „Üks väike rõõm" II kooli juubeliaktusel 17. 10. 1998.

Olümpiaadid maakonnas

Keemiaolümpiaad toimus 20. veebruaril. Osales 24 8.-12. klasside õpilast. Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi õpilastest edukamad olid:
9. klassist Oliver Loper – I koht, Meelis Leivits – II-III koht;
10. klassist Meelis Burget – I koht;
11. klassist Hele-Riin Kutsar – I koht;
12. klassist Ago Tiitsaar – I koht, 3. järk.
Õpetaja Inge Post.
Mitteametliku punktiarvestuse järgi saavutasid Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi õpilased suure edumaaga Vändra ees esikoha.
Ago Tiitsaar on kutsutud vabariiklikku vooru ja on juba arvatud Tartu Ülikooli Täppisteaduste Kooli rahvusvaheliste olümpiaadide ettevalmistusgruppi.

Bioloogiaolümpiaad toimus 27. veebruaril, kus osales 70 7.-12. klasside õpilast. Kilingi-Nõmme edukad olid:
8. klassist Kärt Saar – III koht;
9. klassist Meelis Leivits – I koht, 3. järk;
12. klassist Ingridh Oks – I koht.
Õpetaja Urve Jõgi.
Mitteametliku punktitabeli järgi jagame Vändraga I-II kohta.
Meelis Leivits on kutsutud osalema vabariiklikus voorus.

Füüsikaolümpiaad toimus 6. märtsil. Osales 25 8.-12. klasside õpilast. Mitteametliku punktiarvestuse järgi said meie füüsikud Vändra ees esikoha. Seda tänu järgmistele õpilastele:
9. klassist Oliver Loper – III koht, 3. järk;
10. klassist Rünno Allikivi – I koht;
11. klassist Gerth Hallop – I koht;
12. klassist Ago Tiitsaar – I koht, 3. järk.
Õpetaja Helmi Tamm.

Olümpiaadide lõppvoorud.
Informaatika finaali oli kutsutud 34 osalejat. Meie abiturient Pertti Soomann saavutas II koha, olles sellega ka Pärnu kandi parim. Tema juhendajad on Värdi Soomann ja Anne Aasamets. Ka Pertti on arvatud rahvusvaheliste olümpiaadide ettevalmistusgruppi.
Geograafias pääsesid lõppvooru Keio Kanarbik 7. klassist ja 10. klassi õpilane Merlin Iir. Hoiame neile kõigile pöialt.

Leida Ohtla
Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi õppealajuhataja

Maakonna koolide ajalooviktoriinil

26. veebruaril toimus Pärnus maakonna koolide vaheline ajalooviktoriin. Osales 13 kooli. Tulemused olid järgmised: I koht – Are Põhikool 56,5 punktiga; II koht – Tali Põhikool 56 punktiga; III koht – Audru Keskkool 52 punktiga.
Tali kooli võistkonda kuulusid Sirle Gerne, Valli Parts, Priit Puht, Viktor Filipov.

Jaanus Moppel

GLOBE

on rahvusvaheline keskkonnaprogramm, milles meie kool on osalenud mitu aastat. 25. veebruaril korraldas Haridusministeerium piduliku vastuvõtu selle programmi parimatele koolidele.

Kantsleri kõrval

Foto: Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi esindus Haridusministeeriumi kantsleri Georg Aheri (paremal) ja ministeeriumi teiste vastutavate töötajatega.

Ka Kilingi- Nõmme Gümnaasiumi esindus, direktor Aarne Link, õpetajad Elli Altin ja Anne Aasamets, oli kutsutud. Koolile anti tänukiri GLOBE programmis aktiivse osalemise eest. See tänukiri peegeldab väga paljude inimeste head koostööd.

Leida Ohtla

Gripp ei võtnud võimalust

Kilingi-Nõmme gümnaasiumi võimlejatel kandideerida kuuendat korda aktiivseima võimlemiskooli eriauhinnale. Paides toimunud Eesti Koolispordi Liidu võimlemisfestivalil astus vaibale 29 rühma Eesti koolidest. Meie kooli võimlejatel oli plaan osaleda 6 rühmaga, ent haigestumised ja ürituste kokkulangemised ei lubanud soovitul teoks saada.
4. klassi ja 5.-6.klassi rühmad Eha Smolina juhendamisel ning 7.-9.klassi neiud Margit Schmidti juhtimisel suutsid siiski Kilingi-Nõmme taas aktiivseima kooli eritunnustuse tuua. Sedakorda Võru Kreutzwaldi gümnaasiumiga kahasse.
Laureaaditiitli tõid koju (kava “Džungel” ja tuliuus rõngakava “Carmen”) 7.-9.kl.võimlemisrühmas treenijad Liis Laigna, Helena Lensment, Maiken Schmidt, Piret Kullamaa, Gea Taalvelt ,Kadri Vaher, Tuuli Pärnmäe, Kelli Kielas, Triin Antso, Kristi Saarsalu, Siret Ots ja Liana Kaun.

„Githa"

Foto: „Githa" 7.-9. kl. rühm Helsinkis Eesti-Soome võimlemisgalal 1998. a. detsembris.

Võimlemisklubi „Githa” valmistub aga osalema vähemalt 5 rühmaga aprillis toimuvatel „Kalevi” vabariiklikel meistrivõistlustel ja vabariigi rühmvõimlemise meistrivõistlustel 2. mail Tallinnas.

Margit Schmidt


ArvutiArvutimaailm

Eesti Bardid võrgusügavustes

MänguridBards Guild

Et asi liiga igavaks ei läheks, siis võiks selles ajalehenumbris mängu asemel juttu teha hoopis internetileheküljest. Tõsisemad arvutimängurid peaks seal leiduvat pildi- ja muud materjali huvitavaks pidama. Sest täna tutvustame Eesti Bardide Gildi kodulehekülge (www.bards.ee).
Sissejuhatuseks veidikene Role Playing Game’st. RPG on küllaltki laialt levinud ajaviitemäng, kus iga mängija kehastub mingisse keskajast inspireeritud rolli (on levinud ka tulevikuvisioonidest kantud mängud). Mängu üks suuremaid omapärasid on lihtne fakt, et puuduvad võitjad, seega ka kaotajad. On lihtsalt üks suur seiklus. Mäng ise seisneb suuremalt jaolt mängijate kujutlusvõimel. Sest nende ees laual on hunnik täringuid, koopa plaan – peaaegu nagu tavaline lauamäng. Kuid kui tavalisel lauamängul on reeglid, siis RPG ainus reegel on Dungeon Master, isik, kes mõtleb välja kõik koletised, kellega mängijad rinda pistavad, kõik koopad, kus mängijad aardeid otsivad jne. Mis on sellel kõigel tegemist Eesti Bardide Gildiga? Ainult niipalju, et põhimõtteliselt on EBG põhiidee rollimäng.

quest1.jpg (26396 bytes)

Eesti Bardide Gildis on koos inimesed, kellele meeldib keskaeg ja kõik sellega seonduv, ka RPGd. Gildi internetikodu on asjakohaselt kujundatud ja peaks selgelt välja tooma gildiliikmete ühised huvid. Pildigaleriis võivad külastajad imetleda bardide koosviibimisi. Lühidalt tutvustatakse gildi tegevust ja eesmärke. Asjast huvitatul on võimalik täita ankeet ja saada gildiliikme kandidaadiks.
Kõigil, kes on huvitatud keskajast ning RPGdest ja kellel on võimalus kasutada Internetti, võiks sellele leheküljele vähemalt pilgu peale heita. Pildimaterjal peaks jalustrabav olema. Ainus asi, mis veidikene soovida jätab, on navigeerimisvõimalus.

MEGA


Lk. 4 

Emakeelepäeva tähistati emakeelenädalaga

Jah, just nii see oli! Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi algkoolil oli 15.-19. märtsini igal päeval emakeelealane üritus.

Esmaspäeval oli piirkondlik kolmandate klasside emakeelepäev, kus lisaks oma kooli kolmandikele olid külla tulnud Tihemetsa, Tali ja Surju koolide võistkonnad. Selle päeva kõige parema tulemuse sai meie kooli 3.c klass (klassijuhataja Sirje Laur).

Teisipäev oli ilukirjapäev. Kõige ilusama käekirjaga on teistes klassides Rauno Nuut, kolmandates Liis Laadi ja neljandates klassides Janika Keller.

Kolmapäev oli teatripäev. Toimus VAT teatri etenduse ühiskülastus klubis.

Neljapäev kandis omaloomingu päeva nime. Kõikide klasside parimad luuletajad pidid kirjutama etteantud teemal. Tulemused olid järgmised: 1. klasside parimad luuletajad olid Sandra Gustavson, Lotta-Marii Kingla, Martin Peik ja Kristjan Pahk. 2. klasside parimad olid Ilona Ringas, Anett Avaste ja Liisi Grünberg. 3. klassides jooksis mõte paremini Hardo Pajusil, Ingrid Postil ja Liis Laadil. 4. klasside parimad luuletajad olid Maarja Andla, Piret Päärsoo ja Laura Altin.

Reedel oli algklasside viktoriinipäev. Õpetaja Ly Kuninga koostatud viktoriiniküsimused olid huvitavad nii suurtele kui väikestele. Selle päeva kõige suuremate teadmistega klass oli 4.b (klassijuhataja Svetlana Kielas).

Algklasside ühine arvamus oli, et emakeelepäeva tähistamine tuleb kindlasti muuta traditsiooniks.

Eha Kipri
algklasside õppealajuhataja


Töö noorte täpsusküttidega

hakkab esimesi vilju kandma. Ligi neli aastat treeninguid kaupluse „Edu” keldris paiknevas lasketiirus õpetaja Enno Grünthali juhendamisel tõi edu Eesti Koolispordi Liidu võistlustel Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi 8.-9.kl.võistkonnale kooseisus Meelis Leivits, Madis Kullamaa, Argo Pärnpuu ja Kadri Lääne. Kokku 657 silmaga saavutati 22 võistkonna seas IV koht. Võitja Paide Ühisgümnaasium kogus 683 silma.

Tulejoonel

Foto: Treeningu-tulejoonel Miko Oja ja Viljar Kivistik.

Margit Schmidt


Lätimaal miljonäri juures

Rahvusvaheline teatrikuu toob elevust ja ettevõtmisi näitemängu harrastajaile. Toimuvad truppide kokkusaamised, arutelud, näitemängupäevad. Meeldivaks üllatuseks oli kutse Kilingi-Nõmme harrastusteatrile Mazsalacast. Kohaliku kultuurimaja direktor pr. N. Nurmika palus Kilingi-Nõmme klubi direktorit M. Räästast ja näiteringi juhendajat A. Saart osalema Mazsalaca kultuurimaja näiteringi 60. juubelil.
13. märtsi päikesepaistelisel õhtupoolikul seadis väike delegatsioon Kilingi-Nõmmest läbi Mõisaküla suuna Lätimaa poole, roolis näiteringi liige A. Savi. Põhjalik dokumentide kontroll piiripunktis ja peagi veeresid autorattad Lätimaa teedel. Meid ümbritses ääretu lumine vaikus ja inimtühjus. Teede ääres mahajäetud eluasemed. Esimesed elumärgid ilmnesid Mazsalaca linnapiiril. Humoorikaks seigaks oli kultuurimaja asukoha pärimine, kui peatunud olime just õige maja ees. Lätlaste soe ja sõbralik vastuvõtt hajutas kahtlused elu võimalikkusest ääremaadel.

Väike vestlusring aurava kohvitassi ümber ja peagi leidsime end mõnusalt soojaks köetud saalis, mis oli pilgeni rahvast täis. Etendati A. Brigadere lavatükki “Läti miljonäri juures”. Lavastajaks D. Jurka. Tõlgi abiga saime näidendi sisust aru. Keelest ja maast olenemata on inimestevahelised suhted ja eluprobleemid samad – armastus, raha, omakasu, põlvkondadevahelised sidemed. Jälgisime huviga näitlejate mängu, lavakujundust, kostüüme. Kõigega oli nähtud vaeva ja hoolt, mida kinnitas ka enne etendust nähtud teatrialane näitus. Näha oli aastate jooksul näitemängudes kasutatud rekvisiite, kostüüme, palju oli fotomaterjali.
Juubeliõnnitlused olid lille- ja sõnavõturohked. Õnnitlema oli tuldud nii maakonnast kui lähemast ümbrusest. Oma õnnitluse edastasime eesti keeles tõlgi abiga. Tunda oli, et rahvas peab oma kultuurikandjatest suurt lugu. Saime sellest aru ka ilma tõlgita. Lava oli rahvast tulvil, kui ühisele pildile paluti kõiki endisi ja praegusi näitemängu viljelejaid. See oli meeltülendav pilt. Hallipäised vanaprouad ja –härrad koos noortega moodustasid ühise värvika pere, mida kõrvaltvaatajana oli meeldiv jälgida.

Hüvastijätusõnad uutele sõpradele ja jälle teele. Kodutee kulus mõtete ja muljete vahetamisele. Tänusõnad kuulugu Mazsalaca kultuurirahvale meeldiva kevadõhtu eest. Nüüd jääme pikisilmi ootama Mazsalaca päevi Kilingi-Nõmmes, et rõõmsalt nautida taaskohtumist oma läti sõpradega.

Anne Saar
Kilingi-Nõmme klubi näiteringi juhendaja


Kuidas saada endale e-posti aadress,

Nipimees

mille saatus ei sõltu läbisaamisest Interneti teenust pakkuva firma või kohaliku postmasteriga? Suurt peamurdmist antud probleem ei tohiks tekitada – olemas on veebipõhised, täiesti tasuta kasutatavad e-posti teenused. St. posti lugemiseks pole vaja spetsiaalset programmi ega kellegagi läbisaamist, kõik kirjavahetusega seonduva saab aetud tavalise brauseri (Intenret Explorer, Netscape jm.) abil. Plussiks ka see, et taolisele postiteenusele saab ligi ükskõik, millisest maailma otsast ja ükskõik kunas, vaja vaid Internetiga ühendatud arvuti taha pääseda. Muidugi tuleb vabaaadressi saamiseks eelnevalt täita mõned registreerumisformaalsused, kuid ankeetide täitmine on lihtne ning ei võta sugugi kaua aega. Protseduur läbitud, isiku(vale ;)andmed registreeritud, saab kohe ka sõpru oma uuest aadressist teavitama hakata.

Järgnevalt mõned viited ülalkirjeldatud Interneti teenusele. Eestis asub üsna populaarne Mail.ee – http://www.mail.ee, meiemaalaste seas on tunnustatud veel ülemaailmsed teenused Hotmail – http://www.hotmail.com (millele hiljuti pani oma suure käpa peale Microsoft), YahooMail – http://www.yahoo.com. Vabapostkasti pakuvad veel LycosMail – http://www.lycosemail.com, Netscape WebMail – http://webmail.netscape.com, Excite Mail – http://www.mailexcite.com, Ed-Mail – http://www.edmail.com, WowMail – http://www.wowmail.com. Kindlasti on eksootilisi, avatud (ja ka kirja saatjale anonüümsust tagavaid) postkontoreid veelgi, nende otsimine aga jäägu huviliste ajaviiteks.

Shadow


 

Toimetaja Ahti Seller.
Kujundus Crazy-Mama Production
Saarde Sõnumid nr.1; nr.2
Neti Uudistaja                Kilingi-Nõmme