MTÜ AIK LIVONIA UUDISED

Heakorrakonkurss 2004
25. juuli 2004

Jälle on suvi, loodus lokkab ja aiad õitsevad. Ja taas tegime kokkuvõtteid Kilingi-Nõmme linna heakorrakonkursist, hindasime ilu, maitsekust, töökust, ettevõtlikust. Tutvustan, mis komisjoni silma ette jäi.

Heakorrakonkursi viis läbi MTÜ AIK Livonia, komisjoni töös osalesid ka linnavalitsuse ja volikogu esindajad. Komisjoni kuulusid tänavu Tiiu Tammiste, Tiiu Olde, Ahti Seller, Peet Mardu ja Eesi Kolla.

Meie inimesed on tagasihoidlikud ja ise ei paku, et tulge minu elamist kaema ja soovin konkursil osaleda, pigem tõrjuvad veel tagasi, kui sellekohane ettepanek tehakse. Seega tuleb komisjonil endal linnas ringi vaadata ja sobilikud objektid üles otsida ning neid siis võrrelda ja hinnata. Ja kuna juba neljandat aastat oleme linna selle pilguga hinnanud, märkame kohe, kui kuskil majapidamises on mingi positiivne nihe toimunud – hooned värvitud, uus piirdeaed tehtud või aia kujundust uuendatud. Aga tänavu jäi ka silma, et kuidagi palju on linnas neid maju, kus keegi vist ei ela, sest krundid on hooldamata, õu niitmata, naat ja heinputked õitsevad ümber trepi. Võibolla on maja endised elanikud vanaks saanud ja muru alla puhkama läinud, järglased või uued omanikud siin ei ela, kodu meeles ei pea ja nii kasvavadki õued umbe. Pea igas pikemas tänavas võib sellise krundi leida. Aga seda suurem on rõõm, kui mõni seni räämas seisnud maja üles on kohendatud ja elamiskõlbulikuks muudetud, mõnikord üsna lihtsate käepäraste vahenditega.

Ja taas saab kinnitust vana tarkussõna, et iga töö saab lõpetud, mis on alustud ehk lihtsamalt öeldes, kõik on kättevõtmise asi. Sest kui on ettevõtlik pere, leiab ta kuidagi ka materiaalse võimaluse, et oma visioon ellu viia, jupphaaval ja aegapidi, aga nii ju kodu rajataksegi. Egas “võtmed kätte” maja saagi päris kodusooja pakkuda ja südame külge kasvada.

Meie suurim oht pole selles, kui võtame endale liiga suuri eesmärke ja ei saavuta siis neid, vaid selles, kui võtame endale liiga madalad eesmärgid ja siis need ka saavutame (olevat kunagi öelnud Michelangelo). Tõlgendagem seda nii, et perel on vaja tahta rohkemat, ilusamat, paremat…, et oleks, mille poole püüelda ja siis on ka tulemus märkimisväärne. Komisjon ei tohi ka latti liiga madalale lasta ja nii jäi tänavu leidmata ühiskondlik hoone, millele heakorra eest kiitust avaldada. Selle asemel otsustasime anda sini-kollase võitja märgi kahele eramule.

Niisiis, heakorrakonkursi võitja 2004 märgi saab perekond Tiiu ja Jaan Tähepõllu kodu Veski 1. Kena õue kujundus, väike veesilm, okaspuude minivormide kollektsioon, alati hästi hooldatud aed ja muru, tänavu ehitatud puhkekoht-lehtla, valmimisel kamin. Nõudlik perenaine ja töökas ning abivalmis peremees suudavad ühisel jõul tõesti palju korda saata. Ilus endal elada ja külalistel mõnus varjualune istumiseks. Kiitus ja tänu selle eest!

Samuti saab märgi Sirje Lauri kodu Kase 11. Väikesesse aeda on sobitatud kõik vajalik, kenasti kujundatud, kõike on parasjagu, pilku püüavad hästi hooldatud roosid, õu jätab tervikliku ja kompaktse mulje. Õieilu ka edaspidiseks!

Tänukirja saavad Riina ja Tarmo Teearu, kes on asunud korrastama Pärnu 86 maja ja aeda. Mäletavad ju kindlasti paljud, missugune Tootsi peenramaa seal enne asus ja mis olukorras oli elumaja. Ega praegugi kõik valmis ole, kõrvalhoone ehitamata, aia kujundamine alles pooleli. Kuid tehtud on ka palju, näiteks huvitav palgijuppidest tee, kena piirdeaed. Jätkugu ideid ja jõudu nende eluviimiseks!

Tänukirja saavad Mare-Vanda ja Arno Sõel, kelle kodu Pärnu 9 oli üks esimesi, kuhu ilus valge tara rajati. On ehitatud kena kõrvalhoone, majandusõuel on alati korralikult laotud puuriidad. Sellest võiks küll paljud eeskuju võtta.

Tänukirja saavad ka Maie Tuuksam ja Evald Ruul, kelle maja Eha 19 on hiljaaegu saanud uue värvikuue, õu ja tänavaäärne hooldusala on hästi hooldatud. Oli meeldiv üllatus.

Korterelamutest saab märgi Nõmme tn 4, mille elanikud (perek. Ollino, Nõmmik, Vasar jt) üksmeelselt majaümbrust koristavad, muru niidavad, haljastust uuendavad – tänavu istutati õuele ka eksootiline araukaaria, kindlasti ainuke siinkandis. Nüüd asuti majakatust vahetama. Krunt on suur ja korrastamine võtab sellevõrra ka rohkem aega. Jõudu ja jaksu ka edaspidiseks!

Muide, me panime tähele, et eelmistel aastatel äramärgitud majapidamisi on tänavu veel usinamalt kasitud ja uusi lilleklumpe-istumiskohti rajatud. See aga ongi meie konkursi eesmärk – innustada ja anda uut hoogu oma koduümbruse korrastamiseks ja ilu loomiseks. Kõigile palju tänu tehtu eest ja veel enam selle eest, mis teoksil!

Eesi Kolla
MTÜ AIK Livonia

Euroopa öö
14. juuli 2004

Wijk aan ZeeEuroopa kultuurikülade liikumise algataja, innukas uute ideede väljamõtleja hollandlane Bert Kisjes kutsus oma koduküla Wijk aan Zee rahva nimel kümne uue Euroopa Liitu astuva maa külade esindajaid osa võtma üritusest nimega EUROOPA ÖÖ ajavahemikul 11-13. juun.

Wijk aan Zee elanikud võtsid oma kanda kõigi osavõtjate toitlustamis- ja majutuskulud, külaliste kanda jäid ainult sõidukulud. Osavõtjatel paluti tulla kohale ja tutvustada iseendid, oma maad, kultuuri, muusikat, käsitööd, võtta osa ühistest üritustest. Peo eesmärk oli tervitada uusi liikmeid, tutvuda üksteisega läbi ühiste kultuuriürituste.

Kilingi-Nõmmest ja ka mujalt Eestist oli sõitjaid koos bussijuhtidega kokku 39. Reis läks läbi Rootsi ja Taani. Oli aega tutvuda Kopenhageni, Amsterdami, Zaanse Schansi vabaõhumuuseumiga, Hamburgi ja Stockholmiga. Reis oli mõnus ja lahe. Kuna reisi kestel harjutati laule ja tantse esitamiseks suurel peol, siis lähendas see ka reisiseltskonda omavahel.

Maikuu – talgute aeg
06. juuni 2004

Kevad on suurpuhastuse aeg, sestap ka Livonia liikmed haarasid linnavalitsuse ettepanekust tulla appi linna koristama heameelega kinni.
Tööobjektiks kujunes endise raudteejaama lähedane metsatukk, kust tuli koristada maha lõigatud võsa ja metsa all juba mitu aastat seisnud oksahunnikud.
Et meie tuletõrje oli lahkesti nõus meid julgestama, koguti oksad kokku ja põletati ära. See kulu põletamine kevadel paraja tuulega on ikka tõesti tõsine asi, seetõttu tohiks seda teha ainult tuletõrjega kooskõlastatult.
Paari tunniga sai metsaalune kena metsapargi välimuse, loodame, et linnaelanikud sinna prahti vedama ei hakka.

Innustatuna naiskoori Kanarbik otsusest osa võtta metsaistutamise talgutest lubas ka Livonia minna Lodja metskonda metsa istutama.
Kas väsitasid eelmised talgud ära või oli süüdi külm ilm, kuid sedakorda jäi talgutest osavõtjate arv plaanitust väiksemaks.
Kuna aga taimed tuli maha istutada, pidid kohaletulnud mitme eest tööd rabama ja pärast ka mitme eest suppi sööma.
Lubame järgmisel aastal tublimad olla!

MTÜ AIK Livonia

 

Uudised 2003
Uudised 2002
Uudised 2001